Top Prospects Action Page

A weekly guide at some of the sports best prospects in action: (Monthly archive at bottom of the page)

Note: Green = Win, Red = Loss, Blue = Draw/NC

Jan 7-8 (Prospect in the Spotlight: Claire Guthrie)

Jan 14-15 (Prospect in the Spotlight: Jessica Delboni)

LHW: #1 Tomasz Narkun (vs. #8MW Ibragim Chuzigaev, KSW 66): DEC LOSS

WW: #17 James Nakashima (vs. Saygid Izagakhaev, One Championship): SUB LOSS

LW: #6 Borys Mankowski (vs. Marion Ziolowski, KSW 66): DEC LOSS

WBW: #17 Hailey Cowan (vs. Monica Franco, Invicta 45): SUB WIN

WBW: Melissa Croden (vs. Jackie MacLean, PAWFC 1): SUB WIN

WBW: Dakota Ditcheva (vs. Tanya Nijjar, PAWFC 1): TKO WIN

WFLY: #1 Jingnan Xiong (vs. #13 Ayaka Miura, One Championship): DEC WIN

WFLY: #12 Tiffany Teo (vs. Bo Meng, One Championship): SUB WIN

WSW: Laura Fontoura (vs. Andy Nguyen, PAWFC 1): SUB WIN

WAW: #2 Jessica Delboni (vs. #1 Alesha Zappitella, Invicta 45): DEC WIN

Jan 21-22 (Prospect in the Spotlight: Brant Moore)

LW: #25 Brant Moore (vs. Arthur Estrazulas, LFA 122): TKO LOSS

FLY: #25 Charles Johnson (vs. Carlos Mota, LFA 122): TKO WIN

WBW: #10 Ekaterina Shakalova (vs. Yulia Kutsenko, FEN 38): SUB WIN

Jan 28-29 (Prospect in the Spotlight: Ramazan Kuramagomedov)

HW: #7 Salimgerey Rasulov/#8 Evgeniy Goncharov (Absolute Championship Akhmat 135)

HW: Alexander Soldatkin (vs. Jackson Goncalves, Open FC 16)

LHW: #25 Marcos Brigagao (vs. Mikhail Kolobegov, Open FC 16)

MW: #15 Magomedrasul Gasanov/#16 Abdul Rakhman Dzhanaev (Absolute Championship Akhmat 135)

MW: #21 Raimond Magomedaliev (vs. Anthony Njokuani, Eagle FC 44)

MW: #24 Aaron Jeffrey (vs. Rex Harris, CFFC 105)

MW: #25 Dalton Rosta (vs. Duane Johnson, Bellator 273)

WW: #19 Ramazan Kuramagomedov (vs. John Howard, Eagle FC 44)

WW: #20 Jaleel Willis (vs. Sabah Homasi, Bellator 273)

LW: #7 Islam Mamedov (vs. Benson Henderson, Bellator 273)

LW: #20 Loik Radzhabov (vs. Zach Zane, Eagle FC 44)

LW: Chris Gonzalez (vs. Saad Awad, Bellator 273)

FW: #17 Arman Ospanov (vs. Dylan Salvador, Eagle FC 44)

FW: Paul Capaldo (vs. Jose Perez, CFFC 105)

BW: #3 Rustam Kerimov/#13 Abdul Rakhman Dudaev (Absolute Championship Akhmat 135)

BW: #23 Murad Kalamov (vs. Tomas Deak, Absolute Championship Akhmat 135)

FLY: #7 Alexsandro Praia (vs. Rasul Albaskhanov, Absolute Championship Akhmat 135)

Feb 4-5 (Prospect in the Spotlight: Daniel Argueta)

WW: #16 Abdoul Abdouraguimov (vs. Godofredo Pepey, Ares FC 3)

FW: Mairon Santos (vs. Daniel Argueta, LFA 123)

WBW: Ailin Perez (vs. Sofia Esquer, SFH 3)

WAW: Elle Wagman (vs. Cristina Crist, FAC 12)

Feb 11-12

HW: #10 Anatoly Malykhin (vs. Kirill Grishenko, One Championship)

HW: #21 Hugo Cunha (vs. Dustin Joynson, One Championship)

WW: Murad Ramazanov (vs. Ken Hasegawa, One Championship)

LW: Anthony Romero (vs. Charlie Alexander, Fury FC 57)

FLY: #20 Felipe Bunes (vs. Jussier da Silva, LFA 124)

FLY: Clayton Carpenter (vs. Windson Ramos, LFA 124)

Feb 18-19 (Prospect in the Spotlight: Davion Franklin)

HW: Davion Franklin/Said Sowma (Bellator 274)

WW: #3 Mukhamed Berkhamov (vs. Andrey Koreshkov, Bellator 274)

WW: #4 Logan Storley (vs. Neiman Gracie, Bellator 274)

LW: #19 Nick Browne (vs. Mandel Nallo, Bellator 274)

FLY: #24 Marcel Adur (vs. Lucas Oliveira, Brazilian FS 6)

Feb 25-26

LHW: #2 Reiner de Ridder/#7MW Kiamrian Abbasov (One Championship)

MW: #2 Salamu Abdurakhmanov (vs. Vitaliy Nemchinov, Absolute Championship Akhmat 136)

MW: #3 Austin Vanderford (vs. Gegard Mousasi, Bellator 275)

MW: #19 Fabian Edwards (vs. Marian Dimitrov, Bellator 275)

MW: Andrzej Grzebyk (vs. Adrian Bartosinski, KSW 67)

MW: Patrik Kincl (vs. Samuel Kristofic, Oktagon 31)

WW: #18 Abubakar Vagaev (vs. Ustarmagomed Gadzhidaudov, Absolute Championship Akhmat 136)

FW: #10 Kleber Koike Erbst (vs. Yuta Sasaki, Rizin Trigger 2)

FW: Mukhamed Eminov (vs. Taigro Costa, AMC 108)

FLY: #17 Imran Bukuev/#22 Aron Akopyan (Absolute Championship Akhmat 136)

WFW: #3 Leah McCourt/#10 Sinead Kavanaugh (Bellator 275)

WSW: Danni McCormack (vs. Stephanie Page, Bellator 275)

March 4-5

HW: #3 Tony Johnson Jr./#9 Alikhan Vakhaev (Absolute Championship Akhmat 137)

March 11-12

WAW: #8 Saori Oshima (vs. Namiko Kawamata, Deep Jewels 36)

March 25-26

FW: #16 Alikhan Suleymanov (vs. Frodo Khasbulaev, Absolute Championship Akhmat 138)

FLY: #2 Adriano Moraes (vs. Yuya Wakamatsu, One Championship)

WSW: #1 Angela Lee/#18 Nong Stamp (One Championship)

WSW: #16 Denice Zamboanga (vs. Seo Hee Ham, One Championship)

 

2022 ARCHIVE

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close